Kullanıcı Paneli

ScoopFree Eğitim

Kedinizi Kedi Tuvaletiyle Tanıştırma

Bazı kediler yeni tuvaletlerine ısınmak için belli bir alışma sürecine ihtiyaç duyabilir. Size bu geçişi kolaylaştıracak birkaç ipucu verelim.
 • Yeni kedi tuvaletini, kedinizin mevcut kedi tuvaletinin yanına yerleştirin.
 • Kedinize en az bir hafta boyunca hem eski hem de yeni tuvaletine ulaşma imkanı sağlayın. Bu süre kedinizin karakterine göre değişiklik gösterebilir.
 • Kedinize tuvaleti herhangi bir rahatsızlıkla karşılaşmadan kullanma fırsatı tanımak adına, sistemi birkaç gün fişe takmadan kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu durumda kediniz yeni tuvaletini kullanmaya iyice alışana kadar, tuvaleti elle temizlemeniz gerekecek.
 • Kedinizin eski tuvaletini kirli bırakın. Kediler temiz tuvaletleri tercih eder. Bu sayede yeni tuvalet kedinize daha cazip gelecektir.
 • Kediniz yeni tuvalete alıştığında, sistemi fişe takın ve kediniz yeni tuvaletinizi her defasında temiz ve kullanıma hazır bulsun. Sonra eski kedi tuvaletini ortalıktan kaldırın.

Kedim tuvaletini kullanmayı bıraktı.

Hayvanlar çağrışımla öğrenir. Bu yüzden kedinizin idrar yaptığı yeni nesneyi küçük ve yavaş adımlarla kedi tuvaletine uyarlamanız gerekecektir. Herhangi bir aşamada kediniz birkaç adım gerilerse, bu onu fazla zorladığınız ve aceleci davrandığınız anlamına gelir. Yavaşlayın, hatta gerekirse birkaç adım öncesine dönün, sonra daha hafif bir tempoyla yeniden deneyin. Evcil hayvanınız sadece sizi mutlu etmek ister. Bu yüzden işin sırrı, sürekli övgü ve ödüllendirmedir!

Kediniz kilim veya kutu gibi küçük alanlı bir nesneye idrar yapıyorsa:

 • Kutu veya kilimi kedi tuvaleti veya Pet Loo'nun yanına koymakla işe başlayın. Kedinizin yerini bildiğinden ve kullandığından emin olun. Birkaç gün bu şekilde bırakın.
 • Ardından, kilimi kedi tuvaletine veya Pet Loo'nun üzerine koyun. Birkaç gün bu şekilde bırakın.
 • Sonraki bir veya iki hafta süresince kilimin kedi tuvaletinde göründüğü alanı azaltın ve tuvalette sadece kum kalana veya Pet Loo'da sadece yapay çim kalana kadar devam edin. Örneğin, her gün kilimin üzerine bir avuç kum atabilirsiniz. Muhtemelen kediniz de dışkısını örterken kilimin üzerine bir miktar kum atacak ve zamanla kilim tamamen kumla örtülecektir.

Kediniz bir köşe veya duvar dibi bir yerde, belli bir noktaya idrar yapıyorsa:

 • Kedi tuvaleti veya Pet Loo'yu söz konusu noktaya yaklaştırın. Birkaç gün bu şekilde bırakın.
 • Kedi tuvaleti veya Pet Loo'yu söz konusu noktanın tam üzerine çekin. Birkaç gün bu şekilde bırakın.
 • Evcil hayvanınız kedi tuvaleti veya Pet Loo'yu kullanmaya başladığında, ürünü daha uygun bir noktaya kaydırmaya başlayabilirsiniz. Sonraki bir veya iki hafta süresince kedi tuvaleti veya Pet Loo'yu günde birkaç santimetre kaydırın. Örneğin kediniz koridora idrar yapıyorsa ve kedi tuvaletinizin bir dolapta durmasını istiyorsanız, tuvaleti her gün dolaba doğru birkaç santim kaydırın. Kediniz eski noktaya dönerse, kedi tuvaletini eski noktaya tekrar koyun ve tuvaleti daha uzun zaman aralıklarıyla, daha kısa mesafeler kaydırın.

Sorun Giderme

ScoopFree Ultra'yı yeni kurdum ve tırmık sadece birkaç santim hareket edip duruyor.

 • Kedi tuvaletinin tabanında yer alan, yeşil renkli dört nakliye desteğini çıkarın. Bu destekleri çıkarıp attığınızda tırmık düzgün çalışacaktır.